Kdo byla Sněhurka? Pohádková postava, která očarovala generace

Sněhurka

Představení postavy Sněhurky v pohádce.

Sněhurka, mladá krásná dívka s kůží jako sníh, vlasy jako eben a rty jako růže, je hlavní postavou známé pohádky bratří Grimmů. Po smrti matky se její otec znovu ožení s krutou královnou, která záviděla Sněhurčinu krásu. Královna nechala Sněhurku vyhnat do lesa, kde narazila na sedm trpaslíků. Ti ji ochránili a společně prožívali dobrodružství plné lásky, zrady a napětí. Sněhurka se stala symbolem čistoty, síly a odvahy v boji proti zlu.

Historie pohádkové postavy Sněhurky.

Historie pohádkové postavy Sněhurky sahá až do 19. století, kdy byla poprvé zaznamenána bratry Grimmovými v jejich sbírce lidových pohádek. Původní název postavy byl "Sneewittchen", což znamená "malovaná bílou barvou". Pohádka byla inspirována staršími příběhy a legendami, ale bratři Grimmové jí vtiskli svůj charakteristický styl. Sněhurka se stala ikonickou postavou díky své kráse, nevinnosti a síle překonat zlo.

Význam a popularita postavy Sněhurky.

Postava Sněhurky má významnou roli v pohádkovém světě a zaujímá důležité místo v srdcích lidí po celém světě. Je symbolem nevinnosti, krásy a síly ženské solidarity. Díky svému příběhu a charakteru se stala ikonou Disneyho filmu "Sněhurka a sedm trpaslíků" z roku 1937, který je dodnes považován za klasiku animovaných filmů. Sněhurka inspirovala mnoho dalších postav a její popularita přetrvává i po desetiletích od svého vzniku.

Kontroverze a moderní interpretace postavy Sněhurky.

Kontroverze kolem postavy Sněhurky se týkají zejména pasivity a bezmocnosti, kterou vykazuje vůči své nevlastní matce, královně. Někteří kritici tvrdí, že pohádka propaguje patriarchální hodnoty a podřizuje ženskou postavu mužské autoritě. Moderní interpretace se snaží tuto problematiku reflektovat a přetvořit Sněhurku v silnou a nezávislou postavu, schopnou řešit své problémy sama. Tímto způsobem se postava Sněhurky stává inspirací pro feministická hnutí a nové generace diváků.

Inspirace postavy Sněhurky v kultuře a umění.

Postava Sněhurky inspirovala mnoho umělců a tvůrců po celém světě. Byla ztvárněna v divadle, filmech, televizních seriálech a výtvarném umění. Například bratři Grimmové napsali pohádku "Sněhurka" již v 19. století, která se stala základem pro mnoho dalších adaptací. V roce 1937 pak Walt Disney uvedl na plátna animovaný film "Sněhurka a sedm trpaslíků", který se stal ikonickým dílem animované kinematografie. Postava Sněhurky také inspirovala designéry módy, ilustrátory a výtvarníky k tvorbě originálních děl s touto pohádkovou postavou.

Publikováno: 14. 03. 2024

Kategorie: zábava

Autor: Sára Novotná

Tagy: sněhurka | pohádková postava