Hippie oblečení: Návrat do éry květinových dětí?

Hippies Oblečení

Charakteristické prvky

Hippies se v módě vyznačovali odmítáním konvencí a touhou po svobodě a individualitě. Jejich oblečení bylo často pestrobarevné, volné a pohodlné, inspirované východními kulturami a přírodou. Typické prvky hippie stylu zahrnovaly batikovaná trička s mírovými symboly, květinové vzory, zvonové kalhoty, dlouhé sukně a háčkované vesty. Doplňky jako čelenky, korálky, kožené náramky a sandály dotvářely jejich osobitý vzhled. Důležitou roli hrála také recyklace a upcyklace, hippies si často upravovali a zdobili oblečení sami, čímž vyjadřovali svou kreativitu a nezávislost na konzumní společnosti.

Dnešní hippie styl, ačkoliv se inspiruje původní myšlenkou, prošel určitou evolucí. Stále v něm najdeme prvky jako květinové vzory, zvonové kalhoty a etnické motivy, avšak v modernějším a nositelném provedení. Oblíbené jsou například šaty s volánky a květinovým potiskem, džínové bundy s nášivkami, háčkované topy a široké kalhoty z lehkých materiálů. Důraz je kladen na pohodlí a originalitu, kombinace vintage kousků s moderními prvky a využití přírodních materiálů.

Oblíbené materiály

Hippies milovali přírodní materiály a to se odráželo i v jejich oblečení. Bavlněná byla jasnou volbou – je pohodlná, vzdušná a snadno se s ní pracuje. Často ji nosili v podobě volných tunik, šatů a kalhot. Oblíbené byly také batikované vzory a výšivky, které dodávaly oblečení na originalitě. Dalším favoritem byl len, obzvlášť v horkých letních dnech. Jeho prodyšnost a lehkost z něj dělaly ideální materiál pro volné košile a sukně. Kůže, i když ne tak častá jako bavlna, se také objevovala v hippie šatníku. Často se používala na doplňky jako pásky, tašky a sandály. Oblíbené byly také semišové vesty a bundy, které dodávaly outfitu bohémský nádech. Vlna a další teplejší materiály se nosily spíše v zimě. Pletené svetry, vesty a ponča hřály a zároveň dovolovaly vyjádřit vlastní styl. Hippies si potrpěli na originalitu a často si oblečení zdobili sami – korálky, třásněmi, nášivkami nebo výšivkami. Důležitý byl pro ně pocit jedinečnosti a svobody, který se odrážel i v jejich oblečení.

Symboly a vzory

Hippie oblečení se neomezovalo jen na to, co bylo pohodlné. Bylo to také o vyjádření postoje a individuality. A nic nevyjadřovalo ducha hippie lépe než symboly a vzory, které zdobily jejich oblečení.

Mírová značka, nesmrtelný symbol hnutí, se objevovala všude – na tričkách, nášivkách, špercích. Stejně tak duhová vlajka, reprezentující mír a lásku, se stala ikonickým symbolem hippie kultury.

Květinové vzory, od drobných sedmikrásek po psychedelické motivy, zdůrazňovaly spojení s přírodou a touhu po harmonii. Oblíbené byly také indiánské motivy, které odrážely zájem o domorodé kultury a jejich respekt k Zemi.

Batikované oblečení s pestrobarevnými vzory a abstraktními motivy symbolizovalo kreativitu a individualitu. Každý kus byl originál, stejně jako každý hippie.

Tie-dye, technika barvení látky za pomoci uzlů, vytvářela na oblečení unikátní spirály a víry, které evokovaly psychedelické zážitky a propojení s vesmírem.

Symboly a vzory na hippie oblečení nebyly jen ozdobou, ale vyprávěly příběh o míru, lásce, svobodě a touze po lepším světě. Byly to symboly naděje a víry v sílu jednoty a porozumění. A i dnes, po tolika letech, si zachovávají svou sílu a inspirují nás k tomu, abychom se snažili o lepší budoucnost.

Doplňky a obuv

Hippie styl není jen o oblečení, ale i o doplňcích a obuvi, které dotváří celkový vzhled.

Nepostradatelným doplňkem jsou brýle s kulatými skly, které dodají ten správný šmrnc. Oblíbené jsou i brýle s barevnými skly nebo s výraznými obroučkami.

Důležitou roli hrají i šperky. Hippies milují náramky, náhrdelníky a náušnice z přírodních materiálů, jako jsou dřevo, kůže, korálky nebo peříčka. Často na nich najdeme symboly míru, lásky a svobody.

Nezbytným doplňkem jsou také čelenky, šátky a klobouky. Čelenky se nosí přes čelo a zdobí se květinami, korálky nebo třásněmi. Šátky se uvazují do vlasů nebo kolem krku a klobouky chrání před sluncem a dodávají styl.

Co se týče obuvi, v kurzu jsou sandály, žabky a espadrilky. V chladnějším počasí se hodí kotníčkové boty z broušené kůže nebo semiše. Důležitá je pohodlnost a ležérnost.

Doplňky a obuv v hippie stylu jsou skvělým způsobem, jak vyjádřit svou individualitu a kreativitu. Nebojte se experimentovat a kombinovat různé materiály, barvy a vzory.

Vliv na současnou módu

Hippie styl oblečení, s jeho důrazem na přirozenost, individualitu a pohodlí, zanechal nesmazatelnou stopu v historii módy a jeho vliv je patrný dodnes. Ačkoliv vrchol hnutí hippies spadá do 60. a 70. let, jeho odkaz žije dál v podobě trendů, které se pravidelně vrací na módní mola i do ulic.

Dnešní móda si z hippie stylu vypůjčuje především jeho lehkost, hravost a důraz na ekologii. Volné střihy, přírodní materiály jako bavlna a len, a pestré barvy a vzory jsou charakteristickými prvky, které se objevují v kolekcích mnoha současných návrhářů.

Džíny, symbol revolty a svobody, které si hippies oblíbili, jsou dnes již naprostou klasikou a nedílnou součástí šatníku téměř každého z nás. Stejně tak květinové vzory, batikování a etnické motivy, které byly pro hippie styl typické, se v různých obměnách objevují v kolekcích světových značek i v nabídkách dostupných obchodů.

Důraz na individualitu a sebevyjádření, který byl pro hippies klíčový, se dnes projevuje v trendu mixování stylů a nošení vintage kousků. Móda se stala hrou, ve které neexistují žádná striktní pravidla a každý si může najít svůj vlastní styl.

Hippie styl nám také připomíná důležitost udržitelnosti a šetrnosti k životnímu prostředí. Používání přírodních materiálů, recyklace oblečení a slow fashion jsou trendy, které se těší stále větší popularitě a navazují na filozofii hippies, kteří se snažili žít v souladu s přírodou.

Publikováno: 25. 06. 2024

Kategorie: móda

Autor: Petr Hájek

Tagy: hippies oblečení | oblečení v hippie stylu