Genesis Second Hand: Nová šance pro váš šatník i planetu

Genesis Second Hand

Druhý život oblečení

Každý rok končí na skládkách tuny oblečení. Přitom existuje spousta způsobů, jak dát oblečení druhý život a šetřit tak planetu i peněženku. Než staré kousky vyhodíte, zkuste je prodat online, darovat charitě nebo vhodit do textilních kontejnerů. Z oblečení, které už nelze nosit, se dá vyrobit třeba úklidová utěrka nebo koberec. Fantazii se meze nekladou a na internetu najdete spoustu návodů a inspirace. Recyklace textilu je důležitým krokem k udržitelnějšímu životnímu stylu.

Trendy a udržitelnost

V dnešní době už naštěstí nejde móda ruku v ruce jen s trendy, ale čím dál tím víc i s udržitelností. Stále více lidí si uvědomuje dopad módního průmyslu na naši planetu a hledá způsoby, jak se oblékat stylově a zároveň zodpovědně.

Co to ale udržitelná móda vlastně znamená? Jde o komplexní přístup k výrobě, spotřebě a celkově k životnímu cyklu oblečení. Zahrnuje to používání ekologických materiálů, jako je bio bavlna nebo recyklované textilie, férové pracovní podmínky pro lidi v textilním průmyslu a také důraz na kvalitu a nadčasovost oblečení, abychom ho nemuseli tak často měnit.

Udržitelná móda ale není jen o nakupování "zelených" značek. Důležitou roli hraje i náš vlastní přístup k oblečení. Zkusme nakupovat méně, ale kvalitnější kousky, které nám vydrží déle. Nebo dejme druhou šanci oblečení z druhé ruky. A co třeba si oblečení mezi sebou vyměňovat s kamarádkami? Fantazii se meze nekladou!

Výhody sekáčů

Nakupování v sekáčích se stává čím dál populárnější a není se čemu divit. Skrývá v sobě totiž spoustu výhod. Zaprvé, šetříte peníze. Oblečení v sekáčích je za zlomek ceny oproti běžným obchodům. Zadruhé, dáváte oblečení druhou šanci a chováte se tak udržitelně k planetě. Zatřetí, objevujete originální kousky, které jinde nenajdete. Zapomeňte na tuctové oblečení z obchodních center, v sekáčích na vás čekají jedinečné vintage poklady a retro kousky s příběhem. Navíc, nakupování v sekáčích je zábava! Procházení regálů plných nejrůznějších stylů a dekád je jako hledání pokladu. Nikdy nevíte, na jaký skvost narazíte.

Nevýhody sekáčů

Sekáče sice lákají na nízké ceny a originální kousky, ale nákup v nich má i svá úskalí. Ne vždycky je snadné najít oblečení ve správné velikosti a střihu. Nabídka je často nepřehledná a hledání konkrétního kousku může zabrat spoustu času. Hygiena je další sporný bod. I když se oblečení před prodejem dezinfikuje, není zaručeno, že je zbaveno všech bakterií a alergenů. Nákup v sekáči je tak trochu sázkou do loterie. Můžete narazit na skvělý úlovek za pár korun, ale taky odejít s prázdnou nebo s kouskem, který vám nesedne.

Tipy pro nákup

Před nákupem si ujasněte, co od produktu očekáváte a jak ho budete používat. Projděte si recenze od ostatních uživatelů, abyste získali představu o jeho kladech a záporech. Nezapomeňte porovnat ceny u různých prodejců – někdy se dají najít skvělé slevy. Věnujte pozornost záruce a podmínkám vrácení zboží, abyste se vyhnuli případným nepříjemnostem. Pokud si nejste jistí, nebojte se zeptat prodejce na radu.

Oblíbené sekáče v ČR

V Čechách zažívají sekáče boom a není se čemu divit. Kromě šetrnosti k peněžence je nakupování v second handech šetrné i k životnímu prostředí. Navíc tu můžete objevit opravdové poklady. Mezi nejoblíbenější patří řetězec Textile House, který má pobočky po celé republice. Najdete tu široký výběr oblečení pro ženy, muže i děti za příznivé ceny. Další stálicí je síť Momentum, která se kromě prodeje oblečení zaměřuje i na podporu charitativních projektů. Pokud hledáte spíše vintage kousky, zamiřte do sekáče 1000 a 1 drobností v Praze. V Brně zase frčí obchod U Dvou Přátel, který nabízí originální a kvalitní oblečení z druhé ruky. Ať už hledáte cokoliv, v českých sekáčích si určitě přijdete na své.

Budoucnost second handu

Second hand už dávno není doménou zastrčených obchodů s oblečením pochybné kvality. Naopak, stává se z něj trend, který oslovuje čím dál širší spektrum lidí, a to z mnoha důvodů. Ekologické uvědomění je jedním z nich – dát oblečení druhou šanci znamená šetřit planetu. Zároveň je to i cesta k originalitě a jedinečnému stylu, jelikož v second handech se dají objevit skutečné poklady z minulých dekád. A co víc, nakupování z druhé ruky je šetrné i k peněžence, což v dnešní době ocení nejeden z nás. Budoucnost second handu tak vypadá nadějně. Stále více obchodů se zaměřuje na kvalitu a originalitu, vznikají online platformy propojující fanoušky módy a second hand se stává běžnou součástí našich životů.

Publikováno: 03. 06. 2024

Kategorie: móda

Autor: Pavel Novotný

Tagy: genesis second hand | second hand obchod